We promise: Independent, confident, lifelong learners

Who's who

‘High quality teachers and support staff work closely and productively as a team’ - CfBT Education Trust May 2012


We believe that our greatest resource is our teachers. They are fully qualified and experienced with a special talent and enthusiasm for teaching using a child-centred approach. Our teachers work together as a team and we use their expertise to provide our children with the highest standards of teaching and learning. ‘Teachers’ impressive subject knowledge is used well to provide clear explanations and carefully structured activities.’ – BSO (British Schools Overseas) May 2015

Samakee is divided into smaller groups based on age these are: First School, Middle School and Upper School.

First School caters for children between the ages of 12+ months to 7 years (Little Learners/Toddlers – Year 2).

Middle School is for children between the ages of 7 to 10 years (Year 3 – Year 6).

Upper School comprises 3 year groups: Year 7 – Year 9, ages 11 to 14 years.

Monica Sudhirak - Headteacher

Monica Sudhirak  Headteacher

Tabietha Sudhirak - Early Years Coordinator

Tabietha Sudhirak  First School Phase Leader | Nursery Teacher

Louisa Perkins  School Development Leader

Nicky Page - Year 7 Teacher, P.E. & Swimming Teacher

Nicky Page  Upper School Phase Leader Physical Education Specialist

Upper History

Mark Kaye – Middle School Phase LeaderMiddle School Teacher – Year 6

Lucy Roberts  Inclusion Leader

Lynette Pinvises - Early Years Teacher - Nursery

Lynette Pinvises  First School Teacher – Kindergarten

Rebecca Tanner  First School Teacher – Kindergarten

Fiona Childs  First School Teacher – Reception

Frances Wilkinson  First School Teacher – Reception

Michael Burge  First School Teacher – Year 2

Sethi De Clercq First School Teacher – Year 1 | ICT Subject Leader

Sarah Wood – First School Teacher – Year 1

Alison Frankland - Year 2 Teacher

Alison Frankland  | Environmental Sustainability Leader

Rosie Whitney – First School Teacher – Year 2

Lucy Devlin Middle School Teacher – Year 3

Laura Murray – Middle School Teacher – Year 3

Nathan Yan  Middle School Teacher – Year 4

Alyssa Pay  Middle School Teacher – Year 4

Sonia Fryer  Middle School Teacher- Year 5

Kieran Kelly  Upper School Teacher | Upper School English

Simon Dale Physical Education

Zukhra Suleymanova – Music Specialist Little Learners Leader

Angela Gordon Music Specialist

Francis Galligan Upper School – Mathematics

Joseph Cole – Upper School – Science

Kerrie Nacey Art Design and Technology Specialist

Alice Ragouzaridis Clark Whole School French Specialist

 Nick Hall

Nick Hall – Computer Science Specialist Upper Geography

Jib Sin-Am  Thai Language Specialist

Joy Choeyprasert  Thai Language Specialist

Gig Methakul  Thai Language Specialist

Pla Bone  First School P.E & Art

Amber Punyaratabhan - Office Manager

Amber Punyaratabhan  Office Manager

Tayida poonpolwatanaporn  PA to Headteacher & SLT

Kedsanee Pongkanmoon (Kate) - IT Manager

Kedsanee Pongkanmoon  IT Manager

Titirat Thongtawee (Bee) - Purchasing Officer

Bee Thongtawee  Purchasing Officer

Khanuengnit Kaewkalong (Kung) - Purchasing Officer

Kung Kaewkalong  Purchasing Assistant

Bank-Showiwattana

Bank Showiwattana  Government Liaison Officer

Chonkran Phetluechai - Network Admin

Chonkran Phetluechai Network Admin

Bank Laokasikan ICT Technician

Nara Kachenchart - School Librarian

Nara Kachenchart School Librarian

Social Media Integration Powered by Acurax Wordpress Theme Designers